MNEMOTECHNIKI – metody zapamiętywania przyjazne dla mózgu

CZY WIESZ ŻE:
o skuteczności i szybkości uczenia się decyduje przede wszystkim wyobraźnia i siła naszych skojarzeń?

(gr. Mneme – pamięć) – ogólna nazwa sposobów ułatwiających zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji.
Do sposobów mnemotechnicznych należy np. kategoryzacja elementów, czyli uporządkowanie i pogrupowanie ich według pewnych zasad: podobieństwa znaczeniowego czy formalnego, skojarzenie ich z innymi elementami, ułożonymi rytmicznie lub mającymi formę logiczną, czy żartobliwą, dzięki czemu łatwo je zapamiętać. Dzięki tym technikom można znacznie zwiększyć zakres i trwałość pamięci. Za twórcę mnemotechniki uchodzi Simonides z Keos. (VI – V p.n.e.)
Bajkowa Tabliczka wykorzystuje mnemotechniczną zasadę skojarzeń i podobieństw abstrakcyjnych cyfr do dobrze znanych przedmiotów.

Podstawą technik szybkiego zapamiętywania są różnorodne zakładki pamięci.
W Bajkowej Tabliczce wykorzystano słowa – klucze (inaczej: liczbowe zakładki obrazowe).
Klucz jest to obrazowe słowo przyporządkowane danej liczbie według pewnej logiki, związanej z podobieństwem kształtu. Jest czymś znacznie więcej niż prostym wizerunkiem, ponieważ pobudza wyobraźnię w celu przywołania danych z pamięci. Słowa klucze wchodzą w skład obrazów – kluczy, które stymulują obie półkule mózgu i odwołują się do wszystkich zmysłów.
Bajkowa Tabliczka w całości oparta jest na zasadzie podobieństw kształtu cyfry do kształtu jakiegoś zwierzątka.
Bajki o cyfrozwierzakach pomagają w skuteczny sposób stworzyć zakładki pamięci, które świetnie funkcjonują w sytuacjach stresowych wtedy gdy zawodzi pamięć sekwencyjna.
Z Bajkową Tabliczką klasówki przestają straszyć a oceny z matematyki mówią najlepiej o skuteczności tej metody! Bowiem o skuteczności i szybkości uczenia się decyduje przede wszystkim wyobraźnia i siła naszych skojarzeń, zwielokrotniona synergią obu półkul mózgowych.
Nawet jeśli nic Ci to nie mówi, uwierz mi… TO DZIAŁA!

Przewiń na górę^