Jak to wyglada w praktyce?

 Prezentowane zdjęcia i ich opis, to wspomnienia z zajęć Bajkowej Tabliczki Mnożenia mojej córki Klary i tego czego w trakcie zajęć  nauczyłam się o metodzie.

Diagnoza szkoły: nie liczy w pamięci,  nie zna tabliczki mnożenia. Świetnie, też to wiedziałam. Zajęcia wyrównawcze pogłębiały jedynie niechęć dziecka do nauki i nie przynosiły żadnych efektów.  Coś jednak zrobić trzeba było, by dziecku pomóc. Wtedy znalazłam Bajkową i ruszyło....

 Z podziękowaniami

Magdalena Gębka

 

Spodziewałam się matemaytki a tu ćwiczenia Wf!

Na dobry początek ćwiczenia z zakresu
"P A C E - czyli ćwiczenia wstępne wprowadzajace w tzw stan gotowości do nauki.

 Gimnastyka mzgu Woda Gimnastyka mzgu Punkty na Mylenie Gimnastyka mzgu Ruchy naprzenienne

Gimnastyka mzgu pozycja dennisona Gimnastyka mzgu pozycja dennisona 2

Ze ździwieniem  dowiedziałam się, że najpierw gimnastyką ciała głowę poruszyć trzeba. Skoro codzienne ćwiczenia z zakresu Kinezjologii Edukacyjnej, wspomagają naturalny rozwój psychofizyczny dziecka... Skoro integują półkule mózgowe, sprzyjają relaksacji i energetyzują...Skoro służą efektywniejszemu działaniu mózgu... To będziemy ćwiczyć! Ja też. Też mam mózg, (choć może niektórzy w to wątpią) więc przyda mu się remoncik. Twórcą metody jest Paul Dennison. Podstawy z Kinezjologii Edukacyjnej opisane zostały przez Dr Carlę Hannaford. Lektura jej książki wyjaśniła mi wiele na temat roli ciała  i ruchu w procesach myślenia i uczennia się.

"Mózg mozna ćwiczyc tak jak mięśnie"

  z książki "Zmyślne ruchy,które doskonalą umysł" Dr Carla Hannaford

 

Teraz diagnoza priorytetowego kanału odbioru informacji za pomocą tzw leniwej ósemki

diagnoza1

 

rysunek dziecka wyraźnie pokazał, że córka jest "wzrokowcem"

Możemy zaczynać!

Kraina Bajkowej Tabliczki Mnożenia posiada jak każda z bajkowych krain, swojego króla i królową.

Król Logikus władca Krainy Reguł i Królowa Fantazja z Krainy Wyobraźni.

Fantazja z Logikusem często sprzeczają się, kto z nich ważniejszy, ale starają się by ich współpraca przebiegała bez zastrzeżeń, a informacje płynęły bez przeszkód z jednej krainy do drugiej.

Rozpoznajemy cyferki

Rozpoznawanie cyfr z modeliny z zawiązanymi oczami czy układanie puzzli z kawałków cyfr to pierwsze kroki w krainie matematyki. Król Logikus uważnie przygląda się działaniom. Na razie nic nie mówi.

 

no, ale na koniec usiadł z wrażenia. Coś jednak poszło nie tak

7

 

 Logikus jest cierpliwym i wyrozumiałym królem. Nie poprawia błędów,pokazuje wzór i czeka jak dziecko samo poprawi. Za ciężką pracę przygotowane ma różne nagrody . Tym razem z kosza wyjmuje nalepki ze zwierzętami. Tak, to się można uczyć !

nauka cyfr2

 Dla utrwalenia trochę powyginamy cyferki według wzoru

9

i oznakujemy  odpowiednią ilością zawieszek

10

 

liczbowe paciorkowce

składamy rozkładamy analizujemy

 

 paciorkowce1

 

morskie porządki

to zabawa utrwalająca postrzeganie ilości bez konieczności liczenia

 

13

 

Poznajemy cyferki, pora usłyszeć opowieść Króla Logikusa dlaczego i jak cyferki powstały .

Pewnie po to, by życie dzieciom utrudnić bez  nich, ilości można by odliczać np patyczkami i zamiast na matematykę chodziło, by się na podwórko pobiegać pobawać się. Czy rzeczywiście miało być trudniej? Posłuchajmy...

 

14

RYSOWANIE OBURĄCZ
Rysowanie obiema rękami równocześnie figur z których każda rysowana jedną ręką, jest zwierciadlanym odbiciem drugiej, rysowanej w tym samym czasie drugą ręką. Czasem . "bazgrzemy" jednocześnie obiema rękoma w powietrzu.
Ćwiczenie to poprawia pisanie,  powoduje rozwój twórczego myślenia i zdolności plastycznych. Jest ćwiczeniem ważnym, bo
rozwijającym percepcję wzrokową oraz różnego rodzaju koordynacje, koordynację wzrokowo-ruchową, wzrokowo-słuchową, wzrokowo-słuchowo-ruchową itp.

ZAPACH

Atmosferze skupienia i koncentracji pomagają podczas zajęć zapachy pochodzące z naturalnych elejków  roślinnych. Ekstrakty te są bez żadnych domieszek a rozpylane są za pomocą dyfuzora, by temperatura nie niszczyła ich właściwości. Wiadomo, bodźce węchowe docierają do układu limbicznego. Układ limbiczny odpowiada za przetwarzanie emocji i za tworzenie długotrwałych wspomnień. Nie jest już nowością, że odpowiednio dobrane mieszanki zapachowe mają wpływ na nasze postępowanie . Wiedza ta od dawna służy supermarketom ,zakładom pracy czy choćby dentystom. Jedne zapachy pobudzają inne obniżają aktywność i napięcie.

 olejki

W Warszawie byłyśmy przez tydzień. Terapię miałyśmy codziennie. Czasami dwa razy dziennie.

Wracamy na Mazury.

Reszta zajęć odywać sie będzie poprzez internet.

 

 

Przewiń na górę^